TG Kultura/Zabava

INTERVJU S POVODOM: STIPAN DILBER, KUSTOS FRANJEVAČKOG MUZEJA „FRA JOZO KRIŽIĆ“ U TOMISLAVGRADU

766Pregleda

Danas je Međunarodni dan muzeja, pa smo tim povodom razgovarali s doktorantom arheologije, kustosom Franjevačkog muzeja „Fra Jozo Križić“ u Tomislavgradu

 

Uskoro će tri godine od otvaranja muzeja u Tomislavgradu, što je to značilo i što znači za duvanjski kraj i općenito za kulturu u Tomislavgradu i šire?

U svakom slučaju to je velika stvar za sve nas. Svaki muzej, neovisno o kojem gradu se radi, je ogledalo toga grada ili općine, njegove kulture i baštine. Velika stvar je za jedan grad imati muzej, jer to je ustanova koja služi društvu, otvoren je svima u svrhu proučavanja naše prošlosti, prikupljanja i trajnog čuvanja predmeta koji svjedoče o ljudima i njihovoj okolini. Preko izložbi i raznih radionica komunicira se s javnošću.

Koliko eksponata trenutačno ima u muzeju?

Naš muzej ima više tisuća eksponata. Točna brojku teško je reći, jer se praktički iz dana u dan broj predmeta povećava.

Koliko je do sada priređeno izložbi ili drugih priredbi u kojima je sudjelovao muzej?

Ako se izuzme otvaranje stalnog postava, muzej je radio dvije arheološke izložbe: Antička numizmatika duvanjskog kraja, Hod kroz antiku.

Skupa s gimnazijalcima radili smo izložbu Afrika kroz prizmu jednog gimnazijalca, zatim smo imali jednu zabavnu izložbu starih zavičajnih fotografija i zadnja Noć muzeja Još par ih je u pripremi, a isto tako razgovaramo i da radimo gostujuće izložbe u Hrvatskoj, a o tome još ne bih govorio.

Znate li, barem okvirno, koliko je do sada bilo posjetitelja u ove tri godine? Tko su najčešći posjetitelji, a tko najmanje posjećuje muzej?

Ne znam točnu brojku koliko nas je ljudi posjetilo, znam da nas najviše  posjećuju učenici. Najmanje je domaćih ljudi, dakle onih koji su stalno žive

Vrata muzeja otvorena su svima, i učenicima i umirovljenicima, i mještanima, ali i svima (gostima) koji posjete Tomislavgrad. Možete li izdvojiti neku posjetu koja vas se osobito dojmila?

Svaki posjet male djece je zanimljiv, jer tu bude na stotine jako zanimljivih, simpatičnih, ali vrlo često i kreativnih pitanja

Priredili ste i prvu, vrlo uspješnu Noć muzeja u Tomislavgradu. Hoćete li svake godine imati Noć muzeja, odnosno, hoće li to biti tradicija?

Projekt Noć muzeja se pokazao kao jako dobar i dosta pozitivnih reakcija sam čuo na račun njega, tako da ne vidim razlog zašto ga ne bi i iduće godine organizirali, te da nam postane tradicija.

Nedavno je položen temeljni kamen i za još jedan sadržaj u muzeju, za lapidarij? Imate li već eksponate, kamene spomenike za lapidarij, i koliko ih imate?

Eksponati za lapidarij su spremni. Ima još par sitnih konzervatorskih zahvata odraditi na pojedinim spomenicima, a to će biti gotovo do njihovog izlaganja

Uskoro idem u Zemaljski muzej u Sarajevo, te ću sve spomenike i materijal koji je pronađen u našoj općini poslikati i dokumentirati. Nakon tog ćemo se, ovisno o financijama, dogovoriti s njima da nam za neke od tih spomenika naprave gipsane replike koje ćemo isto tako izložiti u lapidariju.

Što je trenutačno, uz izgradnju lapidarija, prioritet u programu rada muzeja?

Osim lapidarija, prioritet muzeja je izrada registra kulturno prirodnih spomenika

To je projekt na kojem sam se ja osobno maksimalno angažirao. Njegov konačni cilj je da se uništavanje kulturnog naslijeđa svede na minimum i da se svi oni koji uništavaju baštinu i pljačkaju arheološke lokalitete financijski kazne.

Za taj projekt sam dobio već sredstva od federalnog ministarstva kulture i sporta i imam maksimalnu podršku federalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture s kojima imam perfektnu suradnju.

Kako se muzej financira i ima li problema s financiranjem njegova rada, pojedinih programa?

 Muzej se financira iz županije i općine, a programi preko raznih domaćih i međunarodnih natječaja.

FOTO GALERIJA

Pratimo da ste Vi, sa stručnim ekipama, ili sa duvanjskim studentima arheologije, stalno na terenu, jer duvanjski kraj je prepun neistražene arheološke građe. Što trenutačno ili ovoga ljeta planirate raditi na tom planu?

Često i mimo planiranog, iskrsne neki posao, istraživanje: evo, jučer su radnici Livno-putova, a koji rade na rekonstrukciji vodovoda i izgradnji kanalizacije, kopali u gradu, pa su u predjelu Bokovca  pronašli ljuske kosti i pozvali me. Izlaskom na teren  vidio sam da se ne radi o arheologiji, nego da su kosti novijeg datuma. Pozvali smo policiju, te smo nakon njihovog dolaska svi zajedno detaljno pročešljali teren. Na osnovu prikupljenog materijala može se zaključiti da su kosti iz vremena 2. svjetskog rata. Sada slijede dodatna stručna ispitivanja.

Inače, imam jako puno planova za istraživanje, a prvi na redu će bit će područje Kovača. Ako dopuste vremenske prilike trebao bi početi idući tjedan.

Uskoro ćemo potpisati ugovor o suradnji sa Sveučilištem u Zadru, što je po meni jedna od značajnijih stvari koje će se realizirati ove godine, te ćemo nakon toga krenuti u zajedničke istraživačke projekte,jedan od njih je Izvor špilja Ričina na jezeru. Tu će biti još nastavak zračnog snimanja arheoloških lokaliteta, zatim izrada fotogrametrije arheoloških lokaliteta.

Još sam u pregovorima za neke druge projekte i istraživanja, a to dok ne budem siguran 100 % ne bih govorio, osim da su svi  vezani za arheološke aktivnosti.

Koliko je zaposlenih u muzeju i na koga uvijek kao suradnika računate, možete računati?

Ja sam jedini zaposlen u muzeju, ima još jedan djelatnik u knjižnici, a svim tim rukovodi gvardijan fra Ante Pranjić.

Na kraju, recite nam kakva je Vaša suradnja s lokalnim stanovništvom, s Općinom Tomislavgrad, HBŽ, policijom…?

Sva suradnja je još u začecima, još uvijek  nema dovoljno svijesti o važnosti očuvanja kulturne baštine, ali svakim danom je ta suradnja  bolja. Moram naglasiti da je suradnja s djelatnicima policije jako dobra.

 

Čestitamo Vam Dan muzeja, uz želju za što više istraživanja, izložbi, posjetitelja-za uspjeh u radu Vašega i našega muzeja i hvala na ovom razgovoru za portal Tomislavnews.com

www.tomislavnews.com/ Razgovarala : Ljuba Đikić

AKTUALNO: 

Obustavljeni radovi na mjestu gdje se nalazi veliko arheološko otkriće iz Rimskog doba