TG Vijesti

INTERVJU – STIPE ZRNO : NI TREĆA NIJE UVIJEK SREĆA, Šujička pilana ni jučer nije prodana!

1.3KPregleda

Jučer (petak, 20. studenoga, 2015.) je trebala biti održana prodaje Drvne industrije MM-Šujica, d.o.o. Međutim, na oglas o prodaji nije stigla ni jedna ponuda, gotovo nevjerojatno!

Jedna od najstarijih i prije rata među najuspješnijim Pilanama i B i H,  Pilana u Šujici, spala je na prosjački štap, a prosaca, odnosno kupaca nema. Zašto je to tako, kakva je sadašnjost i budućnost ove Pilana DI MM-šujica, d.o.o. (u daljnjem tekstu Pilana) razgovarali smo sa Stipom Zrnom, dugogodišnjim radnikom Pilane, članom Odbora vjerovnika Pilane i članom Povjerenstva za njezinu prodaju ispred vjerovnika.

Gospodine Zrno, zašto jučer nije prodana Pilana?

Za jučer je bila oglašena treća po redu tenderska prodaja DI MM-Šujica, d.o.o u stečaju. Oglas je bio objavljen u dva dnevna lista u B i H, ali kako nije stigla niti jedna ponuda, prodaja, odnosno licitacija nije ni održana.

Mnogi će reći kako je nevjerojatno da nema zanimanja za kupnju Pilane, čuvene, Šujičke? Je li precijenjena njezina početna vrijednost?

Davno je to bila čuvena Pilana. A o precijenjenoj vrijednosti smiješno je govoriti.  Naime, Upravna zgrada Pilane u centru Šujice od  350 kvadrata prodaje se za 60 tisuća  KM, a njezina  procijenjena vrijednost je 170.000 KM, dakle za otprilike trećinu procijenjene vrijednosti. Ali, kupaca nema! Tako je i s ukupnom imovinom Pilane : Cijena ukupne imovine DI MM-Šuica na tenderima je bila 1, 150.000,oo KM, što je manje od 1/3 procijenjene vrijednosti. Na zadnjem oglašavanju tendera  bila je prodaja u lotovima, dijelovima.

Kolika su dugovanja Pilane u stečaju, odnosno potraživanja vjerovnika?

Ukupna potraživanja vjerovnika su oko 1 400.000 KM, od  toga je 87%  potraživanje nas 30 vjerovnika, a preostalih 13 % su potraživanja Livno-putova, Elektre, odvjetnika, osiguravatelja…Dakle, Pilana u stečaju nije opterećene ni kreditima, bankovnim potraživanjima,  ni hipotekom, pa je stanje, odnosno situacija prilično jasna. Uz to, Pilana ima i neka nenaplaćena potraživanja, a sudski sporovi su u tijeku, a gotovo je izgledno da ta potraživanja naplatimo.

Tko je stečajni upravitelj i kada je, kako i zašto došlo do stečaja DI MM Šujica?

Stečajni upravitelj je gospodin Velimir Didak iz Viteza i koliko ja mogu ocijeniti čovjek dobro radi svoj posao.
Sada bih malo podsjetio na privatizaciju Pilane: ona je privatizirana je 1997. godine i to dokapitalizacijom, u papirima za 250.000 KM. Rok dokapitalizacije bio je pet godina, a nakon toga Pilana je prešla u stopostotno vlasništvo Mirana Mioča- Mirona, drugih dioničara nije bilo. Gospodin Mioč preuzeo je DI MM-Šujica d.o.o. kada je u njoj bilo zaposleno oko 100 radnika. Podsjećam da je kapacitet Pilane 200 radnika koliko ih je najmanje radilo u Pilani prije rata.

DI MM-Šujica je u početku dobro radila, kada su kola krenula nizbrdo?

Vlasnik, dakle, gospodin Mioč je postupno smanjivao broj radnika, a većina njih su, nezadovoljni uvjetima, i pod pritiskom, sami napuštali radno mjesto. Vlasnik je ukinuo topli obrok, naknadu prijevoza radnicima, regres, bolovanja, tako da je ubrzo ostalo samo pedesetak radnika.

Jesu li radnici tražili topli obrok, naknade…, jesu li se bunili kada im je to ukinuto?

Naravno, ali vlasnik nije htio čuti za to, pa su uslijedile tužbe radnika koji su sudskim putom tražili pravo na topli obrok, regres, naknadu za prijevoz…Nakon povlačenja po sudu radnici su 2010. godine dobili spor protiv vlasnika. On nije želio isplatiti potraživanja, nego je uručio otkaz radnicima i tada je proglašen stečaj. Vlasnik u stečajnom postupku nema potraživanja kao vjerovnik, pa nema ni udjela u stečajnom masi.

Malo mi je ova zadnja rečenica nejasna?

Pa kad su stigle pravosnažne sudske odluke u korist 30-tak radnika, vlasnik se oglušio o njih, sud je blokirao račun Tvrtke, pokrenuta je ovrha i stečaj, pa je vlasnik automatizmom ostao bez imovine, koja prelazi u stečajnu masu i pripada vjerovnicima.

U čemu je onda problem pa se Pilana u stečaju ne može prodati, neće nitko da ju kupi, već treći put na tenderu?

Po mom mišljenju problem u prodaju Pilane stvara odvjetnik koji zastupa bivšeg vlasnik Pilane Mirana Mioča, odvjetnik Barbarić iz  Širokog Brijega koji se trudi usporiti i stopirati stečaj, stalno ulažući nekakve pritužbe što, pretpostavljam, ima utjecaja i na sud i na stečajnog upravitelja.. A naše sudstvo, hvala Bogu znamo kakvo je, oteže gdje može i ne može, gdje treba i ne treba, samo neka se vuku sporovi.

Kakvo je trenutačno stanje na Pilani, u objektima, što je s imovinom?

Imovina je dobro sačuvana, četiri radnika su zaposlena na Pilani kao čuvari, strojevi su u dobrom stanju i proizvodnja bi se mogla odmah pokrenuti.

Što je s bivšim radnicima Pilane, gdje su?

 A gdje bi bili, gdje i većina Šujičana i Duvnjaka općenito, na stranim bauštelama.

Na kraju, gospodine Zrno, kakvo je rješenje za Pilanu, vidite li mogućnost njezine prodaje, odnosno pokretanja proizvodnje?

Sada treba tražiti kupca koji je spreman na izravnu pogodbu, bez tendera, jer je zato ispunjena zakonska regulativa. Ako se ni za izravnu pogodbu ne bude ponude morat će se ići na prodaju Pilane u dijelovima, ili kao sekundarna sirovina. Ne znam za drugo ili bolje rješenje, iako i ovo nije dobro, ali je moguće!

www.tomislavnews.com /Ljuba Đikić/ Foto : arhiv