Teško mi je, vjerujte, sve ovo i govoriti jer sam i ja dijete nekadašnjeg gastarbajtera, no tadašnji val odlazaka naših roditelja nije uključivao i djecu i cijele obitelji
Imotski prosvjetari kažu da su još uoči početka prošle školske godine osjetili posljedice iseljavanja stanovništva, dok ove jeseni očekuju kulminaciju tog negativnog trenda
Depopulacija ozbiljno trese Imotsku krajinu. Ma koliko se neki lokalni političari ili pak oni kojima je već odavno strana stara narodna poslovica da sit gladnu ne vjeruje upinjali i kritizirali pisanje o sve većem odlasku, kako mladih ljudi, tako i cijelih obitelji u razvijene zemlje Zapada u potrazi za boljim životom, najnoviji podaci o broju upisanih učenika na području Imotske krajine definitivno će ih demantirati.
Pravac Njemačka
A ti su podaci u najmanju ruku poražavajući i zvone na uzbunu najvišeg stupnja. Ta bi uzbuna trebala podrazumijevati hitne mjere za oživljavanje imotskoga gospodarstva, otvaranje novih radnih mjesta. Naime, prema najnovijim podacima, u deset središnjih imotskih osnovnih škola upisano je više od stotinu učenika manje nego lani. Znači, “nestala” su više od tri razreda!
Iz osnovnoškolskih klupa izišlo je 360 učenika, a upisalo se svega 259 prvašića.
Dosta je bilo prebacivanja loptica prema Splitu, Zagrebu, politiziranja, jer iz Imotskog i Imotske krajine trebaju krenuti inicijative i osmišljeni projekti razvoja. A novca ima, pri čemu prije svega mislimo na prigode koje nude europski fondovi, koji su dobrim dijelom prohujali pokraj Imotske krajine. No, o tome će, vjerujemo, birači iz Imotske krajine kazati svoju zadnju riječ, nas zanimaju činjenice.
Škole u Prološcu i Imotskom ove su godine izgubile po jedno odjeljenje prvih razreda. U Prološcu je deset prvašića manje. Najveća osnovna škola u Splitsko-dalmatinskoj županiji, “Stjepan Radić” u Imotskome, s više od tisuću i sto đaka, ove je godine upisala 44 učenika manje nego lani. Od toga 28 manje prvašića. Cijeli jedan razred.
– Da, nažalost manje ih je, jedno cijelo odjeljenje – veli nam ravnateljica OŠ “Stjepan Radić” prof. Monika Pavlović-Grabovac.
– No, ovdje imamo i neke pokazatelje, zapravo uzroke koji nam govore zašto je smanjen broj učenika. Obitelj Šarić iz Imotskog otišla je u Njemačku.
Imaju troje djece, tri učenika manje, obitelj Anđelić također je otišla u Njemačku s dvoje djece, obitelj Radojković odvela je jedno dijete u inozemstvo, pa obitelj Bračko s dvoje djece, peteročlana obitelj Peteša s troje djece otišla u Njemačku, pa nam je otišlo jedno dijete, tj. učenik iz obitelji Divić također. U područnoj školi Kamenmost također se jedna obitelj odselila i odvela jednog potencijalnog učenika, pa se obitelj Đuzel također odselila u Njemačku i povela svoje dijete, obitelj Adžija troje djece, obitelj Lasić.
‘Jedan na jedan’ u Ričicma – sve češći prizor u sve većem broju
škola diljem Imotske krajine
Teško mi je, vjerujte, sve ovo i govoriti jer sam i ja dijete nekadašnjeg gastarbajtera, no tadašnji val odlazaka naših roditelja nije uključivao i djecu i cijele obitelji, a danas vidite što se događa – veli prof. Pavlović-Grabovac.
– Ni u mene nije ništa bolja situacija. Nažalost, deset mi je prvašića manje, što je za moju školu i moj Proložac vrlo znakovito. Trend odlazaka obitelji s djecom koja su, da je ekonomsko stanje bolje, trebala biti ove godine u klupama svoje škole, u nas je još osjetnije započeo prošle godine.
Tako je obitelj Mate Češljara otišla u Njemačku s četvero djece. Oni su trebali od ponedjeljka biti u svojoj školi. Pa je otišla obitelj Mate Dropuljića s troje djece, kao i obitelj Nikole Knezovića s dvoje djece, pa Joška Cvitanovića, Svemirke Lekić s dvoje djece, da ne nabrajam. Šteta, jer teško da će se obitelji u nekom relativno kratkom roku vratiti, djeca će, istina, naučiti strani jezik, no vjerujem da je teško i njima i roditeljima – veli nam ravnatelj Osnovne škole “Ivan Leko” u Prološcu prof. Krešimir Bajić.
Spomenimo još neke primjere depopulacije Imotske krajine.
U Aržanu upisan samo jedan prvašić, u Studencima dvoje prvašića manje nego lani, u Ričicama u četiri osnovna razreda samo jedan jedini učenik, i to u trećem razredu. On i njegova učiteljica bit će tako cijelu školsku godinu “jedan na jedan”, jer je djetetu daleko škola u Prološcu i Imotskom. Usporedbe radi, početkom i sredinom sedamdesetih godina tu je školu pohađalo 360 učenika.
Neki se ipak i vraćaju
Da bi ove strašne brojke o demografskom odljevu bile kako tako ublažene, imamo i dva primjera koja bude nadu. Tako se iz Njemačke u Imotski vratila obitelj Šerlija i njihovo dvoje djece ići će od ponedjeljka u OŠ “Imotski”.
Također, u Cisti Velikoj vratile su se obitelji Carević i Dajak. I njihova djeca ići će u svoju školu “Ivan Goran Kovačić”.
Slobodna Dalmacija/TN