TG Politika

ISTRAŽILI SMO : ZAŠTO TOMISLAVGRAD nema javnog bilježnika?

668Pregleda

Već dulje vrijeme stižu nam i usmena i pismena pitanja žitelja Tomislavgrada zašto moraju javnom bilježniku-notaru za svaku „sitnicu“ putovati u Livno ili češće u Posušje? Pokušali smo pronaći odgovor na to pitanje…

Možda Tomislavgrad nema sposobnih pravnika, pitaju se Duvnjaci? Odmah ćemo reći da u duvanjskog općini ima vrsnih pravnika, ima ih sa svim potrebnim uvjetima za otvaranje Notarskog ureda, a ipak negdje zapinje?

Ne zapinje na magistralnom pravcu Tomislavgrad-Posušje kojim žitelji Tomislavgrada svakodnevno i u većem broju putuju u Posušje kako bi ovjerili potvrde, izjave, nasljedstvo, prodaju nekretnina…I skupo ih to košta, em putuju, nerijetko je i gužva kod javnog bilježnika ili bilježnice (jer je žena, nekako nam ovaj izraz i nije najprimjereniji?!) , em nije ni „pečat“ jeftin! Posušje je i u drugoj županiji (Zapadnohercegovačkoj) ali pečat javnog bilježnika jednako vrijedi na svim prostorima F B i H, možda i B i H.
Iako Duvnjacima jeftinije do javnog bilježnika u Livno, u njihovu HBŽ, ili, navodno, najjeftinije u Ramu, nekako se najčešće odlučuju za Posušje.

A Tomislavgrad ima sve uvjete za otvaranje notarskog ureda, pa zašto ga nema?
Naime, još prije 13 godina u Federaciji B i H donesen je Zakon o notarima(“Službene novine F BiH”, 45/02),, u čijemu članku čl. 27.-30. piše: „Vlada županije, na prijedlog županijskog tijela uprave nadležnog za poslove pravosuđa i uprave, određuje broj potrebnih notara za područje jedne županije i njihovo službeno sjedište, a po prethodno pribavljenom mišljenju Notarske komore Federacije. Broj notara određuje se prema broju stanovnika koji žive na području županije,  pri čemu se po pravilu na 20.000 stanovnika treba otvoriti jedno notarsko mjesto, uzimajući u obzir i godišnji broj isprava koje se notarski obrade“.
Iz Ureda načelnika Tomislavgrada dobili smo odgovor da Tomislavgrad ispunjava sve uvjete za otvaranje notarske službe, ali odluku o tome treba donijeti Vlada HBŽ.
Zašto Vlada nije i zašto ne donosi odluku o otvaranju Ureda, odnosno otvaranju dva radna javnog bilježnika-notara u Tomislavgradu, a s obzirom na broj predmeta vjerojatno bi trebala i tri notara.

Pitanje smo uputili županijskoj ministrici pravosuđa i uprave, odgovor još čekamo, a ovo što smo o tomu doznali od onih koji su dobro obaviješteni o ovoj problematici.

Prije pet godine raspisan je natječaj za  notare u HBŽ, bilo je predviđeno 2 u Livnu, dva u Tomislavgradu i jednog notara u Drvaru. Kandidati su se javili, pored onih iz drugih općina, iz Tomislavgrada su se na natječaj javila tri vrsna pravnika koji su ispunjavali sve uvjete za natječaj. I tu sad počinju političke igre, a gdje politika umiješa prste…očito je do čega dođe!
Dođe do situacije kada HBŽ ima samo jednog javnog bilježnika u Livnu, dok, recimo, Zapadnohercegovačka županija ima 5 (koliko znamo u svakoj općini po jednog!).
S obzirom na broj stanovnika i predmeta, potreba za uslugama javnog bilježnika, Hercegbosanska županija bi trebala imati pet šest javnih bilježnika. No, nekomu to nije u interesu, odgovara mu gužva kod javnih bilježnika i da samo pojedinci dobro zarađuju, a za obične ljude-baš ih briga! Mijenjale su se i vlade, i ministri i premijeri, i načelnici općina, ali…? I tako godinama?!
Koliko znamo, u tijeku su izmjene i dopune Zakona o notarima F B i H u čijem se nacrtu predviđa jedan notar na 10 000 stanovnika, dakle, samo u Tomislavgradu trebala bi tri notara, odnosno zaposlila bi se tri čovjeka, a to nije malo. No, izgleda, nekomu je to previše, bolje je da se putuje u druge županije?

Još čekamo odgovor od ministrice pravosuđa i uprave u Vladi HBŽ, možda, ipak, priprema odluku o otvaranju Notarskog ureda u Tomislavgradu ili u još nekoj općini HBŽ? Čim odgovor dobijemo, a insistirat ćemo na tomu i kod premijera, javimo vam!
Do tada, e pa putujte po najmanju ovjeru u druge županije ili u Livno!

www.tomislavnews.com/ Ljuba Đikić