TG GospodarstvoUncategorized

JAKOV KRIŠTO : Zašto nitko nije prepoznao duvanjski turistički potencijal?!

copyright@tomislavnews.com
2.14KPregleda

Slučajno naiđem na jedan članak(lokalnih stručnjaka s nekakvog predstavljanja knjige) koji govori o tome kako Tomislavgrad ima veliki turistički potencijal: ogromno vodno i šumsko bogatstvo, jedno od najvećih vještačkih jezera u regiji (a i šire), prekrasne planine, očaravajuću prirodu, krš iz kojeg izvire iskonska ljepota…
Pokušavam sve to posložiti u glavi.
-Vidim našu rijeku kako presijeca Duvanjsko polje i rijeku Šujicu koju u svijetu još zovu i “duvanjski Ganges”! Rijeku koja je u svom gornjem toku divlja i neobuzdana s bezbroj neukrotivih brzaka i iznenadnih kaskada zbog čega je i postala prava meka za sve one istinske ljubitelje raftinga. A onda, već u donjem toku rijeka mijenja ćud, postaje blaga i pitoma, a u samoj delti vlada pravo bogatstvo flore i faune!
-Tu je i Buško jezero kojemu Balaton može pozavidjeti na broju motela, na gastro-ponudi, na dugim i prekrasno uređenim pješčanim plažama koje su dekorirane limenkama, plastičnim bocama i najlonskim vrećicama koje na blagom povjetarcu stvaraju osjećaj lebdenja!
-Polje je uokvireno planinama koje se prošarane šumskim putevima čija su proširenja idealna za odlaganje trosjeda, kauča, fotelja, frižidera, gumenih čizama, odjeće, knjiga s tavana i građevinskog materijala!
-Biljni i životinjski svijet je zaista raznolik!
Od visokog raslinja je najrasprostranjeniji glog, trnjina i šepurina, a od niskog gladišika i stanjima što je idealno stanište za sve vrste glodavaca!
Od domaćih životinja najzastupljenija je lisica, a tek u nešto manjem broj slijedi je vuk!
Ovdje obitava i jedna endemska vrsta takozvani “duvanjski čovjek” za kojega su vodeći svjetski antropolozi pokazali veliko zanimanje. Ova endemska vrsta, takozvani “duvanjski čovjek”, na ovim prostorima obitava već stoljećima ali opstanak mu je ugrožen!
“Duvanjski čovjek”, također se dijeli na tri vrste.
Prva, a ujedno i najzastupljenija vrsta je nešto kurpulentnija, sklonija gojenju i boljoj reprodukciji. Njih najčešće srećemo po državnim ustanovama, raznim odborima i stranačkim skupovima.
Druga vrsta je nešto sitnije građe, nedovoljno uhranjena, dosta razdraživljija i agresivnija s izraženim očnjacima i upalim očima. Njih susrećemo u “Premieru”, “Sport plusu”, “Bez livu” i ostalim rezervatima.
– I treća, najugroženija vrsta je “duvanjski radnik” koji je gotovo iščeznuo, nestao kao krdo gnuova pred požarom u savani i migrirao prema nekim boljim, zelenijim i ljepšim pašnjacima tamo na Zapadu!Šteta, nisu prepoznali ogroman duvanjski turistički potencijal!!!

www.tomislavnews.com/ Piše: Jakov Krišto