TG Kultura/Zabava

Mijo Tokić dobitnik Književne nagrade“ Dubravko Horvatić“, čestitamo!

756Pregleda

Mijo Tokić iz Tomislavgrada dobio je nagradu za ciklus Gdje su naše vile

 
Dana 27. travnja Hrvatska kulturna zaklada priredila je u svojem prostoru susret sa suradnicima, čitateljima i podupirateljima Hrvatskoga slova u povodu 18. obljetnice njegova utemeljenja. Nakon prigodnih riječi Stjepana Šešelja, glavnog urednika Hrvatskoga slova, proglašeni su dobitnici Književne nagrade ,,Dubravko Horvatić” za poeziju i prozu objavljenu u Hrvatskom slovu.

Ocjenjivački sud u sastavu Ivan Božičević, Mate Kovačević i Stjepan Šešelj, razmatrajući prozne sastavke tiskane u HS tijekom 2012. odlučio je prvu nagradu dodijeliti Ljubici Kolarić-Dumić za priču Vestalkino pismo objavljenu 26. listopada; druga nagrada pripala je Josipu Balašku za priču Prosjakinjina ispovijed objavljenu 6. siječnja; treću nagradu dobio je Vlado Kudić za priču Ruška, objavljenu 9. studenoga.
Sagledajući pjesničke priloge prosuditelji su prvu nagradu dodijelili Paji Kanižaju za epigramsko-satirički ciklus Sud haaški kao da je objavljen 15. lipnja; drugu nagradu dobio je Enver Mehmedagić za ciklus Kosti mrtvih temelj su grada objavljen 7. rujna; treću nagradu dobio je Mijo Tokić za ciklus Gdje su naše vile objavljen 24. kolovoza. Književne nagrade su obrazložili Ivan Božičević, urednik u Hrvatskom slovu, i Mate Kovačević, kolumnist Hrvatskoga slova. Potom je ‘proglašen dobitnik Nagrade ,,Ljubica Stefan” za povijesnu publicisliku. Ovogodišnji nagradenik za povijesno- žrtvoslovnu problematiku je Tomislav Vuković, novinar Glasa Koncila, za knjigu Drugačija povijest (o Srbu, Jasenovcu, Glini …). Nagradu je obrazložio i uručio prof. dr. Josip Jurčević.

U glazbenom dijelu nastupili su Eva Kirchmayer- Bilić, urednica glazbe u Hrvatskom slovu, i Kristina Domović, studentica na Muzičkoj akademiji. Izvele su Popevku Krešimira Baranovića, Romancu Claudea Debussyja te  opere Mirjana Josipa Mandića.
Mijo Tokić rođen je 1951. u Kongori na Duvanjskom polju. Bio je srednjoškolski profesor u Tomislavgradu. Na prvim demokratskim izborima u BiH 1990. izabran je za predsjednika Skupštine općine Tomislavgrad; a kasnije i za predsjednika Hrvatskoga vijeća obrane (HV0). Godine 1996. izabran je za predsjednika Skupštine Hercegbosanske županije. Prvu zbirku pjesama “Knjiga nemira” objavio je 1990., a potom slijede zbirke ,,Drago kamenje” 2000., “Oteto sunce” 2006., “Sjaju li zvijezde” 2009. i “Uspinjanja” 2013.
{gallery}mijo_nagrada{/gallery}
Tokićevo je pjesništvo izraslo na tradiciji hrvatske poezije. U prvim zbirkama očiti su utjecaji lektire – dominantno pjesničkih predstavnika iz podneblja, kojoj i  sam pripada – Šimić, Ujević i Pupačić, a od inozemnih, na primjer, Baudelaire, Lorca i Eliot. Svi ti elementi ukorjenjuju ga u tokove nacionalne književnosti, koji su sastavnim dijelom zapadnjačkoga civilizacijskog kruga, u kojem se međusobno isprepliću te jedni na druge utječu veliki majstori riječi. Tokić kao samosvojan i originalan autor bitno je misaoni pjesnik. Njegov je stih slobodan i nevezan, jednostavan, bez suvišnih dekora, jasan, logičan, a poruka gotovo matematički precizna. Jezikom mu stilski putuju lokalizmi, koji pojačavaju poetsko usredištenje mikrokozmosa. Tokić nije pjesnik mediteranskih ni srednjoeuropskih motiva, a još manje balkanskih. On je cjelovit hrvatski pjesnik, uronjen u hrvatsku stvarnost, čija je sadašnjost prožeta pleterima žive prošlosti, a unatoč dugotrajnim kalvarijama s nadom u uskrs, koja Tokićevoj poeziji daje metafizičku protežnost te ga tako svrstava među kršćanske egzistencijaliste. Posljednjom zbirkom pjesama “Uspinjanja” Tokić se nije pokazao samo kao zreo pjesnik, nego i svojevrsni lirski predvodnik književne skupine, koja duboko uronjena u zemlju žica ponajbolje brani opstanak vlastita duhovnoga i kulturnog identiteta.
Hrvatsko slovo/Foto: Ružica Tokić