Dugovi zdravstvenog sektora nastali su kao posljedica nesavjesnog rada u dužem periodu, nepoštivanjem propisa od strane rukovodilaca i Upravnih vijeća, te propustima od strane osnivača-Vlade odnosno Skupštine.
Ovakav odnos prema zdravstvenim ustanovama bio je siguran put da se dugoročno nanese šteta zdravstvenim ustanovama.
Ministarstvo i Vlada su od samog početka radili na ustroju javnog zdravstva u skladu s propisima, a što do sada nije bio slučaj.
Svim zdravstvenim ustanovama je naloženo da se donese Pravilnik o sistematizaciji. Donošenjem ovog pravnog akta koji je u potpunosti usklađen sa pozitivnim propisima, u skladu s prvom ključnom mjerom koju je neophodno realizirati. Sistematizacija je podloga za financijski opstanak zdravstvenih ustanova. Donošenjem sistematizacije radnih mjesta stvaraju se uvjeti za implementaciju određenog broja procesnih mjera. Na žalost ni Bolnica ni druge zdravstvene ustanove nisu prešle ovaj najznačajniji korak.
Nema prebacivanja odgovornosti, ravnatelji i Upravno vijeće rukovodi ustanovom a na Vlada ili Skupština, a ZZO plaća usluge iako nema dovoljno novaca rade se uštede a ne primaju se novi djelatnici. Primanje djelatnika bez prethodno usvojene sistematizacije je direktan udar na poslovanje Bolnice. Sredstva koja je Bolnica dobila mimo tranše Zavoda u ovoj godini su:
– 700.000,00 KM Federalno ministarstvo
– Od Ministarstva rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih 350.000,00 KM
– Zavod će dati 100.000,00 KM
– Ministarstvo je odvojilo 70.000,00 KM za Projekt zbrinjavanja medicinskog otpada
Postavljam pitanje – Ima li ikakvog razloga pored ovoliko sredstava da nema lijekova za operaciju?
Kakva je pozadina ovakvih odluka?
Za trenutnu situaciju u zdravstvu nema brzih i lakih rješenja. Ministarstvo je Odlukom Vlade imenovalo interresorni tim ( IRT ) sa zadacima da utvrdi dvije ključne polazne veličine za operacionalizaciju reformi u sektoru zdravstva i to:
– Iznos i struktura ukupnog akumuliranog duga za sve institucije javnog zdravstva
– Iznos troškova za funkcioniranje zdravstvenih ustanova na godišnjem nivou odnosno procjena iznosa nedostajućih sredstava za financiranje poslovanja usklađenog sa zakonskim normama bez stvaranja gubitaka
Nakon utvrđivanja ukupnog duga, ročnosti strukture povjerilaca, definirati modalitete i izvore otplate.
Analizom očekivanih kretanja raspoloživih izvora financiranja s jedne strane i financijskih rezultata s druge strane, nedvosmisleno pokazuje da je financijska održivost pružanja zdravstvenih usluga dovedena u pitanje na duži rok.
Reforma zdravstva je najsloženija reforma u pitanju su životi ljudi i tu nema nikakvog mjesta za politikantstvo i ubiranje političkih poena.
MINISTAR
Momčilo Bajić