U Zadarskoj županiji ove je godine upisano čak 43 prvašića više nego prošle. Veći broj upisanih osobito je dobra vijest za škole u udaljenim mjestima, poput otočnih. Posjetili smo školu u Salima na Dugom otoku.
Dvije tisuće i dvanaeste na Sali je pao snijeg. Događa se baby boom. Sedam godina poslije sve je spremno
za najbrojniji razred u više od desetljeća.
Njihov prvi dan škole događaj je za cijelu zajednicu.
– Više od dvanaest godina nismo imali preko deset učenika tako da je to veliko veselje za svih nas ovdje u školi, za ovo naše mjesto, za ovaj naš otok, ističe učiteljica Ana Milić.
Je li za djecu život u malom mjestu idila ili odrastanje na otoku ima i loših strana?
Učenici imaju prednost što se može vrlo lako pratiti njihov napredak, razvoj, ako dođe do kakvih poteškoća, može se posvetiti individualno nastavnik djetetu, a opet s druge strane, ako je premalena grupa, to nekad može djelovati demotivirajuće, ističe pedagoginja Slavica Korčulanić.
Većem broju djece raduje se i ravnatelj Gordan Dragaš koji dodaje da broj djece na Salima, odnosno na cijelome Dugome otoku, polako povećava.
U Salima se ulažu ozbiljni napori u smjeru većeg nataliteta. Načelnik općine Sali Zoran Morović kaže kako roditelji za svako novorođeno dijete dobiju šezdeset tisuća kuna, u šest obroka, svaku godinu deset tisuća kuna.
– Čini nam se da djeluje, da smo i mi doprinijeli tome ajmo reći baby boomu, što je dobar korak u smjeru bolje demografske slike otoka, ističe, a javlja HRT.
Je li vam sada jasno zašto u HB županiji ne zatvaraju (polu)prazne škole, škole s jednim ili pet šest učenika?! Naime, koliko je dana padao snijeg u HBŽ prošle jeseni, zime i proljeća, za šest godina očekivati je i u ovoj županiji tisuće prvašića, koji će popuniti školske klupe! Ako ćemo se šaliti…
Prije će biti da se natalitet povećao jer roditelji “za svako novorođeno dijete dobiju šezdeset tisuća kuna”!
www.tomislavnews.com