TG GospodarstvoTG Vijesti

PRIJEDLOZI ZD “Zavelim” za izgradnju učinkovitijeg sustava upravljanja otpadom

Stanje odlagališta otpada u Općini Tomislavgrad i Hercegbosanskoj županiji zahtijeva hitno djelovanje radi zaštite okoliša i javnog zdravlja. Budući u procesu donošenja Nacrta plana upravljanja otpadom, nismo bili upoznati s istim, Zavičajno društvo Zavelim ovim putem šalje ključne prijedloge resornom Ministarstvu i Općini Tomislavgrad. U sklopu naših prijedloga, istaknuli smo najvažnija pitanja i predložili konkretne mjere i aktivnosti kako bi se izgradio učinkovitiji sustav upravljanja otpadom za ovo područje.

VAŽNOST PLANIRANJA UPRAVLJANJA OTPADOM
ZA OPĆINU TOMISLAVGRAD I HERCEGBOSANSKU ŽUPANIJU
-P r i j e d l o z i –
Stanje odlagališta otpada u Općini Tomislavgrad, kao i u cijeloj Hercegbosanskoj županiji, je zabrinjavajuće te zahtijeva hitno i koordinirano djelovanje. Ilegalna odlagališta predstavljaju ozbiljnu prijetnju okolišu, zdravlju ljudi i kvaliteti života. Stoga, s ciljem prevladavanja ovog problema, izrađen je Nacrt plana upravljanja otpadom Hercegbosanske županije, za kojeg je organiziran Javni uvid u Općini Tomislavgrad 10. siječnja 2024. godine.
Nažalost, unatoč važnosti ove teme većina stanovništva nije bila upoznata s Nacrtom plana niti s javnom raspravom koja je održana. To potvrđuje slabu pripremu i nedostatak transparentnosti u procesu donošenja ovakvih ključnih planova, što predstavlja ozbiljan propust kojega svatko dobronamjeran može ispraviti.
Stoga, Zavičajno društvo Zavelim naknadno šalje nekoliko ključnih primjedbi resornom Ministarstvu i Općini Tomislavgrad, kako bi se osiguralo da se glas zajednice čuje i da se planirane mjere usklade s potrebama i prioritetima lokalnog stanovništva.
U narednom osvrtu, istaknut ćemo pojedina ključna pitanja s kojima se suočava Općina Tomislavgrad u vezi s odlaganjem otpada te ćemo predložiti konkretna rješenja i mjere koje bi trebalo uključiti u konačni Plan upravljanja otpadom za ovo područje:
1. Stanje odlagališta otpada: Dramatično stanje odlagališta otpada na području Općine Tomislavgrad, uključujući i brojna divlja odlagališta, zahtijeva hitne intervencije radi zaštite okoliša i javnog zdravlja.
2. Raznovrsnost otpada na divljim odlagalištima: Ne samo da su prisutna službena odlagališta, već se raznovrsni otpad odlaže i na brojnim divljim odlagalištima duž cesta, vodotoka, farmi, uz Buško jezero, te na drugim zapuštenim područjima i dr. što dodatno eskalira problem. Odlažu se ogromne količine svih vrsta otpada, a posebno građevinskog, klaoničkog, otpada iz trgovina i ugostiteljskih objekata, koja nisu evidentiorana u predmetnom planu.
3. Hitnost mjera sanacije: Bez brze i koordinirane sanacije divljih odlagališta, predložene mjere iz Nacrta plana bit će nedovoljne, a okoliš, izvori vode, vodotoci, krške podzemne vode i Buško jezero bit će posebno i trajno ugroženi. Zakašnjelo je čekati mjere koje su predviđene ovim Nacrtom plana čak do 2029..
4. Poziv za proširenje javne rasprave: Javna rasprava trebala je biti produžena i organizirana po mjesnim zajednicama kako bi se omogućilo sudjelovanje šire populacije koja nije bila upoznata s terminima rasprave koji su već prošli i kratko su trajali.
5. Poziv stručnjacima: Uključivanje stručnjaka s iskustvom u upravljanju otpadom ključno je za kvalitetnu analizu stanja i definiranje učinkovitih rješenja.
6. Zajednički apel relevantnih dionika: Važno je da sve relevantne institucije i udruge zajedno nastupaju u osvještavanju javnosti o važnosti problema te potiču suradnju na rješavanju ovog pitanja. Smatramo kako o ovoj temi zajednički trebaju nastupiti cijelo vodstvo Općine, komunalno poduzeće, eko udruge, turistička zajednica i dr., te da trebaju poslati zajednički apel prema nadležnim inspekcijama, svim tvrtkama, posebno trgovačkim poduzećima, farmama, klaonicama , ugostiteljskim, građevinskim i svim ostalim obrtima koji odlažu otpad na divljim odlagalištima, pozivajući i sve građane da se suprostave ovoj pošasti koja je poprimila široke razmjere.
7. Plan edukacije stanovništva: Prioritet treba biti edukacija stanovništva o odgovornom postupanju s otpadom i važnosti recikliranja, što će doprinijeti dugoročnom rješavanju problema.
8. Osnivanje Općinskog povjerenstva: Osnivanje posebnog povjerenstva za istraživanje divljih odlagališta i planiranje sanacijskih mjera ključno je za učinkovito upravljanje otpadom.
9. Financiranje sanacije: Potrebno je osigurati adekvatna sredstva za sanaciju divljih odlagališta odmah u ovoj i slijedećoj godini, a ne čekati termine predviđene Nacrtom plana. Sredstva za sanaciju divljih odlagališta iz Nacrta plana u iznosu od 250.000 KM su premala i treba žurno pronaći dodatne izvore financiranja. Iz predviđenog iznosa za sanaciju divljih odlagališta vidljivo je da izrađivači plana nisu upoznati s razmjerima stanja divljih odlagališta i da je veliki dio Plana rađen šablonski.
10. Nadzor provedbe plana: Stroži nadzor provedbe plana upravljanja otpadom neophodan je kako bi se osiguralo njegovo uspješno provođenje. Napominjemo kako u prethodnim planova upravljanja otpadom, od 2011. do 2015. nije gotovo ništa izvršeno i nije bilo nikakvih sankcija. Stoga smatramo kako bi izvršenje aktivnosti iz ovog Nacrta plana trebalo povjeriti posebno osnovanom Općinskom povjerenstvu koje bi pratilo provođenje svih aktivnosti, te jednom godišnje pripremalo Izviješće o provedenim aktivnostima gospodarenja otpadom koje bi se raspravljalo na Općinskom vijeću/Skupštini HBŽ.
11. Priprema za pristupanje EU: Nepridržavanje direktiva iz problematike rukovanja, sortiranja, odlaganja i reciklaže otpada uvjetovat će korištenje predpristupnih fondova, a uslijedit će i rigorozne financijske sankcije za one općine i županije koje se ne budu pravodobno pripremile za adekvatan pristup ovoj problematici. Stoga je potrebno žurno djelovati kako bi se osigurala usklađenost s europskim standardima, objava je:
www.tomislavnews.com