HB Zupanijaobljetnice

PRIOPĆENJE Udruge branitelja Domovinskog rata HVO GO Livno vezano za obilježavanje Dana obrane Livna 2025. godine

515Pregleda

Primatelj(i):

PISANI I ELEKTRONSKI MEDIJI

U BiH

PREDMET: Reagiranje, dostavlja se

Dana, 23.04.2025. godine, u dvorani Narodnog sveučilišta Livno, održana je svečana sjednica Gradskog vijeća Livno, povodom obilježavanja Dana obrane Livno, uz nazočnost gosp. Zorana Milanovića, predsjednika Republike Hrvatske sa suradnicima, braniteljskih udruga, bivših vojnika, dočasnika i časnika HVO-a i Hrvatske vojske, građana i predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti. Predsjednik Milanović odlikovao je Livanjsku brigadu „Petar Krešimir IV“ koja simbolizira dug Republike Hrvatske prema onima koji su obranili Livno i stvorili pretpostavke za buduće pobjede koje su uslijedile s Livanjskog polja.

Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća, navodi se, da je dana 23.rujna 1991. godine osnovana livanjska brigada „Petar Krešimir IV“, nakon sastanka Kriznog stožera u selu Dobrom kada su sve vojne formacije, vodovi, seoske straže i rezervni sastav policije objedinjeni u brigadu, da je brigada imala 7.5 tisuća pripadnika, da je poginuo 81, a ranjena 420 pripadnika brigade.

Udruga branitelja Domovinskog rata HVO, GO Livno (u daljnjem tekstu: Udruga) koja broji 550 bivših pripadnika Livanjske brigade, najoštrije osuđuje iskrivljavanje povijesnih činjenica i neistina vezanih za Domovinski rat i livanjsku brigadu „Petar Krešimir IV“, a koje su iznijeli „osnivači brigade u Dobrom“, a na svečanoj sjednici ponovili Zoran Milanović, predsjednik Republike Hrvatske, Darko Čondrić, gradonačelnik grada Livna i Željko Krišto, predsjednik koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Livno.

Osnivači livanjska brigade „Petar Krešimir IV“ u Dobrom, osim vojnih formacija vodova, seoskih straža i rezervnog sastava policije, ne navode koliko je njihova brigada imala bojni, satnija, vodova, vojnika, dočasnika, časnika, vojnih službenika, vojnika po ugovoru, pričuvnih časnika i civila u službi brigade, te s kojim je naoružanjem i opremom brigada raspolagala prije početka Domovinskog rata, (vrlo bitno!) koliko su imali tenkova, izvidničkih oklopnih vozila, bojnih vozila pješaštva, oklopnih transportera, artiljerijskog oruđa većeg kalibra od 105 mm i naviše, koliko minobacača 120 mm i 82 mm i protuoklopnih topova.

Udruga odbacuje tvrdnje „osnivača“ da je livanjska brigada „Petar Krešimir IV“ formirana 23.09.1991. u selu Dobrom. Ovu tezu dokazuje zapovijed Zapovjedništva Herceg – Bosne Grude, od 02.04.1992. godine, a koju upućuje Općinskom štabu TO Livno, Tomislavgrad, Prozor i Kupres, iz koje proizlazi, da se pripreme za obranu u Livnu, Tomislavgradu, Prozoru i Kupres provode putem Teritorijalne obrane Livno.

 

1

Istu tezu potvrđuje Zapovijed HZ HB Hrvatskog vijeća obrane od 10. travnja 1992. godine upućena svim Općinskim stožerima HVO (u prilogu). Livanjska brigada „Krešimir 4“ osnovana  je 06.07.1992. godine u Grudama, po zapovijedi Glavnog stožera Hrvatskog vijeća obrane (GS HVO), što dokazuje Zapovijed GS HVO koja se vodi kao strogo povjerljivo pod brojem: 01-591/92 u kojoj se navodi: „Sve postrojbe HVO Livno, a prema privremenoj formaciji izrađenoj u općinskom stožeru Livno, uvezuju se u brigadu “Krešimir 4”. Brigada do daljnjega koristi pečat Općinskog stožera HVO Livno. Općinski stožer HVO Livno, preimenuje se u Zapovjedništvo obrane Livno.  

Neistinite su tvrdnje da je Livanjska brigada imala 7.5 tisuća pripadnika. Prema svim dostupnim podacima Livanjska brigada u svom sastavu imala je najviše pet tisuća branitelja.

Nadalje, na svečanoj sjednici se manipuliralo žrtvama hrvatskih branitelja, gdje se navodi 81 poginuli branitelj. S druge strane, Boško Dalić, zapovjednik brigade navodi 114. poginulih branitelja. Sramotno je, što organizatori svečane sjednice i predstavnici koordinacije iznose drastično različite podatke o broju poginulih branitelja, kao što je sramotno što nisu pročitana imena Laurent Metral Pierre i Nikole Albaneže koji su poginuli 23.4.1992. u Čelebiću. Pitamo Gradonačelnika i koordinaciju udruga za koga su poginuli Laurent Metral Pierre, Nikola Albaneže i neki drugi branitelji.

Za Udrugu je neprihvatljivo da Gradonačelnik, Koordinacija udruga i Povjerenstvo za proslavu „Dana obrane Livna“ nisu odredili minimum kriterija za nošenje krvlju natopljene zastave Livanjske brigade „Petar Krešimir IV“. Ratnu zastavu mogu nositi branitelji koji nemaju mrlje u svom ratnom putu i poratnom putu. Neprihvatljivo je za bivše pripadnike Livanjske brigade što je Željko Krišto nosio ratnu zastavu, jer nije sudjelovao u obrani Livna od 13. – 23.04.1992. godine, a ima i druge prepreke koje mu ne dopuštaju nošenje ratne zastave Livanjske brigade.

Udruga poziva Željka Krišto da objasni svoju ulogu u nestanku novca u jednoj planinarskoj udruzi, pozivamo ga da objasni zašto je lažno optužio jednog Srbina iz Glamoča za ratni zločin, zbog kojeg je isporučen iz Amerike u Livno, tko mu je omogućio da 15 godina nezakonito koristi proračunska sredstva za udrugu, koja uopće ne postoji u registru udruga Hercegbosanske županije i u koju svrhu je koristio nezakonito stečena sredstva.

Isto tako, neprihvatljivo je da ratnu zastavu Livanjske brigade nosi Damir Barun koji nije branio Livno, jer je prije napada nestao iz Livna. Damir Barun mora objasniti je li dezerter, gdje je nestao, kada se vratio u Livno, kojom postrojbom je zapovijedao jer ima čin bojnika, na temelju kojih je ratnih zasluga ostvario ratno odličje i zašto je doživio žestoke napade od branitelja Čelebića, zbog čega je pobjegao iz Čelebića 22.04.2025.

Udruga se ograđuje od koordinacije udruga, povjerenstva za obilježavanje Dana obrane Livna i Gradonačelnika Livna, koji su pozvali Zorana Milanovića, predsjednika RH, da odlikuje Livanjsku brigadu “Petar Krešimir IV” za njen doprinos u obrani RH, tim prije, jer se Zoran Milanović nikada nije ispričao hrvatskim braniteljima za njihov progon i nikada se nije ispričao Hrvatima u BiH za podršku Željku Komšiću za izbor člana Predsjedništva BiH.

Udruga nikada nije podržala njihovu ideju, da Zoran Milanović odlikuje Livanjsku brigadu, jer je na svoju inauguraciju pozvao partizanku koja je slavila zvjerstva nad franjevcima u Širokom Brijegu, a za vrijeme njegova premijerskog mandata ukidana su prava branitelja, slala policija na branitelje u crkvu sv. Marka u Zagrebu i na branitelje koji nisu dopustili ćirilične natpise u Vukovaru, a podržao je izbor Željka Komšića za hrvatskog člana Predsjedništva u BiH.

2

Na kraju, Udruga poziva GO HDZ BiH, Gradonačelnika i Koordinaciju udruga grada Livna, da objave dokumente o utemeljenju livanjske brigade u Dobrom, dana 23.09.1991. godine, kao i dokumente na temelju kojih su došli do saznanja da je brigada imala 7.5 tisuća pripadnika, a tražimo i odgovor zašto se manipulira žrtvama iz Domovinskog rata.

Livno, 29. travnja 2025.                                                                                      PREDSJEDATELJ :Jakov Perković

U privitku:

– Zapovijed GS HVO broj: 01-591/92 od 06.07.1992.

– Zapovijed broj: Z-01-11 od 10.04.1992.