Može se sarma zaviti u svako doba godine, jer kiselog kupusa ima po cijelu godinu u trgovinama, ali sarma koja se priprema i jede dok gledate kroz prozor u snježnu bjelinu i čujete zavijanje vjetra i njihov ples koji se stručno zove “pušanija”, e ta sarma ima poseban okus, provjereno, pa na posao!
Znamo da ste nekoliko dana za blagdane, koji nisu bili snježni, jeli sarmu, da vam je dodijala, nešto joj je nedostajalo, a ne možete se sjetiti što, pa čim je napadao snijeg i punula jaka bura, stegao led, hladnoća, najprije ćete pomisliti kako bi dobro bilo za nedjeljni ručak pripremiti sarmu i to subotom uvečer. I odmah ste se sjetili: sarmi sa protekle blagdane nedostajala je pušanija! Pa evo mi danas predlažemo da napravite sarmu prije rukometne utakmice, da polako krčka na šporetu dok vi navijate za Hrvatsku reprezentaciju, a nakon toga oprobate je li sarma gotova i ako jest, probati tri četiri, a ostalo ostavite sutra za nedjeljni ručak.
Dakle, za ukusnu sarmu, uz obvezan pogleda kroz prozor na pušaniju, jer se sarma i pušanija strasno ljube i nadopunjuju, potrebno je: ( ma tko ne zna što je potrebno, ali radi onih mlađih donosimo recept)
– kg mljevenog junećeg ili goveđeg mesa, buta, a najbolje je izmiješati “pola a pola” juneće i svinjsko meso
– 2 poveće glavice kiselog kupusa
– šalicu riže
– narezati na sitno komadić suhe slanine
– sol, biber, mljevena paprika po želji
(Veće listove kupusa ostaviti za nešto drugo!)
Sve to izmiješati i umotati u listove kiselog kupusa koje ste malo držali u hladnoj vodi kako bi bili manje kiseli, a to ćete znati ako ono “srce” glavice probate, dakle kad odvojite listove za sarmu, pa ono u sredini što ostane od glavice, jer su listovi mali za sarmu. E, ako to “srce” nije prekiselo, ne trebati potapati listove u hladnoj vodi. Kad ste zamotali i posložili sarme, tada pripremite veći lonac.
Lonac stavite na vatru, na šporet, a dno lonca stavite žlicu svinjske masti, kad se istopi, stavite žlicu brašna, malo promiješate, stavite crvene mljevene paprike, dakle napravite zapršku iako mnogi u posljednje vrijeme izbjegavaju zapršku ili naprave “tanku”. Zaprška se može staviti, sarma zapržiti i kad je skuhana.
Lonac uklonite s vatre, pa na dno stavite prvo malo narezanog kupusa i dva tri manja komada slanine, suva rebarca ili suvu koljenicu, a zatim poredate sarme. U lonac nalijete hladne vode da prekrije sarme , a zatim ih prekrijete većim listovima kupusa. Kad prokuha, smanjite vatru i neka polako krčka oko 2 sata, a ne zaboravite koji put zavrtiti lonac da, ne daj Bože, sarma ne bi zagorila.
I ne zaboravite svako malo kroz prozor pogledati na snijeg i pušaniju napolju, haha
U posljednje vrijeme ima i nekih inovaciju u pripremi sarme, kao što je pečena sarma. Ako volite i to isprobati, evo kako se priprema:
Okruglu tepsiju premazati domaćom svinjskom masti, poslagati listove kupusa na dno tepsiju da ne zagori slučajno. Okolo poslagati sarme, a u sredinu staviti dimljenu svinjsku koljenicu, zamjena može biti i suha rebra. Između sarmi možete staviti listove slanine, ako volite malo masnije. Sve to zaliti s mješavinom vode, sosa od rajčice i dimljene slatke začinske paprike. Sve opet prekriti listovima kupusa i na laganoj vatri peći ispod peke/sača oko 3 i pol sata.
Ako ste pripremili više sarme, bilo kuhane ili pečene, možda imate sreće ( ako vam se neplanirano više osoba ne uvali na ručak, privučeni mirisom!) pa ostane i za sutra, za ponedjeljak, još bolje! Sarmu podgrijte, možete dodati pire, ili pojačati ručak (možda su se neki u nedjelju zasitili sarme?) duvanjskom pitom ispod sača : pitom od sira, zelja, krumpira, tikve, miješanu…ili burekom, može i kao glavno jelo, a može i kao desert, delicija. Sve to uz pušaniju, mnogo je ukusnije, probajte, pa javite u čemu je ta slast, razlika, s pušanijom ili bez?!
www.tomislavnews.com/Ljuba Đikić