TG Vijesti

Radovi na granici: Prijelaz Kamensko ‘štiti’ nadstrešnica od stotinu tona

536Pregleda

Preko Kamenskog ni ubuduće neće biti uvoza ili izvoza proizvoda životinjskog podrijetla poput mesa, mesnih prerađevina, mlijeka, sira ili jaja, a neće biti moguć niti promet voća i povrća.

Otkako je 1. travnja za sav teretni promet zatvoren granični prijelaz Kamensko, na tom dijelu međudržavne granice s BiH s hrvatske strane bruje strojevi, a angažirani zaposlenici užurbano rade i – šute.
Prije nekoliko dana otišli smo na ovaj granični prijelaz u reportersku skitnju. Na prvi pogled jasno je da se radi o velikom gradilištu. Tomu svjedoče deseci zatečenih teških kamiona, miksera za prijevoz betona, rovokopača, dizalica i brojni radnici koji unatoč rominjanju kiše nisu glavu dizali od posla.

Svima koje smo zatekli na graničnom prijelazu, od radnika do stalnih državnih službenika iz carinske službe i granične policije, među kojima smo prepoznali voditelja prijelaza Marija Bilandžića i kolegu mu graničnog policajca Marka Liovića, zajedničko je da su na usnama imali selotejp za odgovore na pitanja novinara.
– Nemojte se ljutiti, ali ne smijemo govoriti, nismo ovlašteni davati izjave, jedini su odgovori koje smo čuli. U obližnjem kafiću za stolom smo na radnom sastanku zatekli, kako nam je rečeno, koordinaciju gradilišta koju su činili predstavnici policije, carine, izvođača radova i nadzora, ali i njihovi odgovori bili su istovjetni prethodnima.

Dva traka za svaki smjer
Ono što se na graničnom prijelazu može vidjeti govori, ipak, više od samih riječi. Gradilište je golemo.
Prostire se na kojih 300-400 metara dužine iz smjera Kamenskog pa do završetka državne ceste D-220, a na samom završetku “lijevka” prijelaz će biti širok gotovo stotinu metara. Usječen je u brdo u kojemu je tijekom zemljanih radova iskopano na tisuće kubika materijala.
Na centralnom dijelu novog prijelaza, koji će u punom blještavilu zasjati 31. svibnja, izgrađen je čvrsti objekt za graničnu policiju i carinike.

Osim njih na prijelazu će svoje urede imati još špediteri. Novi prijelaz imat će u svakom smjeru po dva prometna traka za osobne automobile i kamione. Glavni izvođač radova je “Jedinstvo” iz Krapine čijim radnicima pomažu zaposlenici iz brojnih drugih lokalnih i tvrtki iz cijele Hrvatske. U vremenskoj stisci sve se radi istovremeno. Dok jedna skupina radnika obavlja tesarske poslove, drugi odmah armiraju, treći betoniraju, teškim kamionima dovozi se i odmah ravna i nabija šljunak budućih kolničkih traka…

Radnike tvrtke “Moding Junior” iz Pule zatekli smo pri dizanju i montaži čelične konstrukcije koja će natkriti cijeli prijelaz i tako zaposlenike i buduće putnike zaštititi od padalina. Ta golema nadstrešica težit će više od stotinu tona.Sve vrijeme uredno se preko Kamenskog odvija putnički promet osobnim vozilima i rijetkim autobusima. Unatoč uvjetima iz okruženja, graničnim policajcima i carinicima ova dva mjeseca dok je na Kamenskom gradilište posao je više nego prepolovljen.

Tako će biti do 1. lipnja kada će ponovno krenuti kolone šlepera i drugih kamiona s robom iz Dalmacije prema srednjoj Bosni i iz toga dijela BiH prema Dalmaciji.

Muke preko Vinjana
Zbog neusporedivo kvalitetnijih uvjeta tada će granični zastoji u prometu robe biti puno manji od onih prije privremenog zatvaranja teretnog prometa na ovom graničnom prijelazu radi njegova preuređenja. Novi, puno kvalitetniji uvjeti pridonijet će, svakako, da se brže zaborave muke dvomjesečnog korištenja drugih graničnih prijelaza za teretni promet, u prvom redu onoga u Vinjanima.

Država ovaj granični prijelaz gradi preko Službe za izgradnju i održavanje graničnih prijelaza Ministarstva financija. Na naš upit iz MUP-a su nam pisanim putem odgovorili da je njihova postaja granične policije Trilj u suradnji s carinskom službom radni proces prilagodila sadašnjim uvjetima vodeći računa da u okvirima mogućnosti osiguraju neometani protok putnika.

Od prošlogodišnjeg punopravnog članstva Hrvatske u EU-u granični prijelaz Kamensko postao je dio vanjske granice EU-a. Ovo što se sada radi na preuređenju ovoga graničnog prijelaza u funkciji je stvaranja uvjeta da granica RH prema zemljama nečlanicama postane vanjska granica Schengen

Meso i dalje neće preko Kamenskog

Sadašnjim preuređenjem granični prijelaz Kamensko neće mijenjati svoju kategoriju. Uredbom Vlade granični prijelaz Kamensko određen je kao stalni granični prijelaz za međunarodni promet putnika i robe bez inspekcijskih službi. To znači da preko Kamenskog ni ubuduće neće biti uvoza ili izvoza proizvoda životinjskog podrijetla poput mesa, mesnih prerađevina, mlijeka, sira ili jaja, a neće biti moguć niti promet voća i povrća.
Slobodna Dalmacija/TN