TG Kultura/Zabava

ŠOKINA NOVA KNJIGA : „LETEĆI TANJiR“ IZNAD VRANIĆA DOCA!

400Pregleda

„Riječ je o pričama koje su u manjoj ili većoj mjeri svojevrsna literarna autobiografija i sjećanje na stare drugove, prijatelje i poznanike iz davnog duvanjskog djetinjstva, koji su, zapravo, i glavni likovi ovih priča.”

Ovih dana, u izdanju Knjižarske kuće „Planjax“ Tešanj, objavljena je deseta knjiga književnika Muje Musagića (za prijatelje Šoka), rođenog Duvnjaka, koji od 1978. godine živi u Sarajevu. Ovaj put riječ je o knjizi za djecu i mlade, za koje je sam autor, u kratkoj uvodnoj napomeni, rekao da je riječ o pričama koje su „u manjoj ili većoj mjeri svojevrsna literarna autobiografija i sjećanje na stare drugove, prijatelje i poznanike iz davnog duvanjskog djetinjstva, koji su, zapravo, i glavni likovi ovih priča.”
U već dosta bogatom Musagićevom opusu, nakon zbirke pjesama za djecu :“Baš nešto mislim“, posvećenoj sarajevskoj djeci koja su preživjela četiri teške godine opsade ovoga grada, ovo je njegova druga knjiga namijenjena djeci i mladima. I sam naslov knjige sugerira jasnu i toponimsku vezu sa zavičajem, kao što su i sve priče o knjizi do kraja „utopljene“ u vrijeme koje bismo mogli vezati za polovicu prošlog stoljeća. Društveni dekor i socijalni milje blago su naznačeni u svih jedanaest priča, tek kao literarni okvir, književna podloga za ono o čemu autor govori. Ne radi se, dakle, o dokumentarnoj ili historijskoj prozi, nego o seciranju političkih prilika tog vremena, mata autor, sasvim namjerno, pokušava skicirati i društveni kontekst u kojem se odrastalo i sazrijevalo.
Recenzentica knjige, poznata književnica Ljubica Ostojić, stoga u svojoj recenziji posebno apostrofira autorovu sposobnost (pošto pripovijeda u prvom licu) predstaviti „likove djece i odraslih ljudi iz dječje vizure“. A oni su „plastični, vitalni, katkad predimenzionirani i začudni…U zbivanjima nema onog, u ovoj vrsti književnosti čestog uljepšavanja zbilje. Osjetljiv i inteligentan, radoznao i bistrook Dječak zamjećuje životne pojavnosti u cjelini, a one, u pravilu, i kroz maštu, i kroz zbilju, znaju često nanijeti bol, iskazati nepravdu i razočarenje, navesti na pogreške, gubitke, nedovoljno promišljene poteze…“

{gallery}soka-knjiga{/gallery}
U pričama su, također, sasvim namjerno, prisutni likovi s njihovim pravim imenima i prezimenima, ali i oni čija je imena autor „zamaskirao“, da se ne bi, ni slučajno, stvarni događaji miješali s književnom fikcijom i literarno dograđenim situacijama, bez kojih je, kako u napomeni podvlači sam autor, nemoguće stvarati književni tekst.
Uvjereni smo da će ova nova knjiga Muje Musagića biti zahvalno štivo za sve one koji su s autorom dijelili vrijeme iz njegovih priča (Duvanjke i Duvnjaci, prije svih!), ali i za one koji su o tom vremenu slušali ili još slušaju u pričama svojih roditelja ili djedova i baka.

www.tomislavnews.com/ Foto: TN