TG Kultura/Zabava

SVATOVI (III.dio): Novi svatovski običaji u duvanjskom kraju i okolici

813Pregleda

O tempora, o mores, rekli bi stari Latini, što bi značilo čudnih li vremena , čudnih li običaja, ili blaže: vrijeme mijenja običaje, pa i svatovske!

Mijenjaju se svatovski običaji čak i u tradicionalnim sredinama, kakva je duvanjska i okolnih mjesta. Mijenjaju se običaji pod utjecajem televizije, sapunica, američkih filmova, novih medija-interneta, jer su dostupni, ali vrlo često nametljivi mnogi običaji, a mladi ih lako usvajaju i primjenjuju. Ovdje na mlade ne mislimo samo na mladence nego sada i na njihove roditelje (koji su još uvijek mladi!), koji prate modu, prate filmove, sapunice i mijenjaju ustaljene navike-običaje.
Što je catering-ketering?
Ovo je nova riječ i nova djelatnost i novi običaj u duvanjskim svadbama, i ne samo duvanjskim, i ne samo svadbenim. Catering se može „naručiti“ i za krštenja, krizme, pričesti, ma za sve gdje je više ljudi, gdje se fešta i gdje treba ljude ugostiti, jer catering (engleska riječ a znači, u najširem smislu, ugostiteljstvo) i jest ugostiteljstvo, usluga, posluživanje hranom i pićem. Ali ne da hrana, piće i sve što uz to ide bude na stolovima „nabacano“, nego lijepo, s ukusom i zanimljivo posloženo, servirano. Evo kako to rade ili kako smo u jučerašnjim svatovima vidjeli da rade ugostitelji iz obitelji Tomić-Markotić, koji su među prvima u duvanjskom kraju počeli posao  s cateringom.

Naime, cateringom se u obitelji Markotića-Tomića iz Donjeg Brišnika bave tri brata i tri njihove supruge, i sve funkcionira (kažu mora funkcionirati) besprijekorno. Ako ste za svadbu naručili catering, oslobođeni ste velike obveze, mislim na domaćine, odnosno one koji udaju kćer ili žene sina. Samo kažete što i kako i kada želite da se posluži vašim gostima, nebitno koliko ih je. I vi ste (odnosno oni koji naručuju catering) bez brige: majstori cateringa sve rade i urade! Postavljaju stolove, režu mezu, serviraju, imaju i svoj šator, posuđe, sav pribor, sve što treba! Ma imaju sve, vaše je samo da poželite i da se za cijenu dogovorite!A kad svatovi odu, oni koji pripremju catering sve počiste i šator ili prostoriju dovedu u stanje kakva je bila prije svatova!Dakle, nema pranja suđa, nema sklanjanja, nema brige kad će se to raščistiti. Inače je to nekih davnih godina radila mladenka, uz ono: “Ajde da vidimo…!”
Doduše, malo starijima je teže naučiti naziv ugostiteljstva, posluživanja, ketering, ali radije i učiti engleski nego pripremati i posuđe prati, kad odu svatovi čistiti, sklanjati…
{gallery}markotic-katering{/gallery}
-U stanju smo ispuniti sve, naravno, razumne, želje naručitelja, pa imamo poprilično posla ovoga ljeta, jer ima mnogo svadbi i fešta. Mi smo izučili „zanat“ u Njemačkoj, a školovani smo kuhari i konobari, imamo iskustva u poslu iz velikih hotela i cateringa iz Njemačke i sve to primjenjujemo ovdje. Ljudi su već uvidjeli koliko je to njima manje brige, a gotovo da ih dođe jeftinije nego kad sami to rade, poslužuju goste, jer mi točno znamo, kada nam kažu očekivani broj svata ili gostiju, koliko čega treba. Pravimo i poslužujemo sve i još nam se nije dogodilo da je netko bio nezadovoljan. Ima tu posla, ali s uhodanom ekipom kakva je naša, puno je lakše-kaže jedan od braće Markotića-Tomića, kada smo ih pitali kako ide posao.
A za, uglavnom, više od 500 svatova, treba puno toga napripraviti. Nekada su svatovi, odnosno netko njihov iz obitelji, a najčešće otac i majka, donosili pršut, pite, uštipke i vino, kao do-prinos za veliki ručak (nekada-drugi dan po vjenčanju).
Danas se „prinos“ donosi večer uoči vjenčanja, ili na sam dan vjenčanja, svadbe. Uvečer se obvezno donesu kolači, koje donose sve susjede, prijateljice ili ukratko: onaj komu ste se vi zajmili ili se netko vama zaima, po onoj „ti meni-ja tebi“ ili zajmić-vratić. Koliko tu bude kolača! Najveći dio se odnese u dvoranu gdje će sutradan biti svatove, a manji dio ostavi se u kući mlade, odnosno mladoženje.
Sutradan, dakle na dan vjenčanja, ali ujutro, prije okupljanja svatova, donose se bureci, pite, uštipci…kako bi bili vrući ili barem topli kad se svatovi okupe. I lijep je to običaj! Ukoliko se mladenci, ili što je češće, njihovi roditelji, ne odluče za catering, tada žene iz sela postavljaju stolove i serviraju hranu. Ljepota ovoga stola ne može se mjeriti s onima koje postave i serviraju stručnjaci, pa se sve više mladenaca odlučuje za catering, jer se sve snima, pa gleda, a nije svejedno kakav će dojam ostaviti svatovski stolovi!
U sljedećem nastavku: Što duvanjski mladenci rade prve bračne noći?

LJUBA ĐIKIĆ/www.tomislavnews.com / Foto uz naslov:Marin Mamuza