TG Zanimljivosti

SVETKOVINA je Svete Kate, a snijega nema ni na planinama oko Duvanjskog polja

784Pregleda

Poželjeli smo vam dobro i sunčano jutro, a svetkovina je, blagdan je Svete Katarine (Svete Kate) koji se obilježava 25. studenog, a  prema pučkom kalendaru označava posljednje dane jeseni i početak zime.

Po stoljetnoj tradiciji u duvanjskom kraju na svetkovinu Svete Kate upriliči se pijačni, pazarni, sajamski…dan, kratko – dernek. To je predzimsko okupljanje ljudi iz duvanjskog kraja, ali i susjednih mjesta. Na Svetu Katu se kupovalo sve ono što će trebati za dugih zimskih dana kada je znao napadati veliki snijeg. Kupovalo se ili prodavalo blago-stoka, kupovalo se sve ono što se može gojiti preko zime, a prodavalo sve ono što se nije isplatilo hraniti zimi.

Sveta Kata bio je pazarni dan-dernek kada je bila zamiračina, a to znači da su se mladići i djevojke sastajali u gradu i dogovarali zaruke, pa ženidbu za Božić ili naprosto kako u ljubavi zimu prezimiti. Davno bilo, sad se spominjalo!

Najpoznatija izreka vezana za svetu Katu u duvanjskom kraju je “Sveta Kata – snig na vrata” ili “Sveta Kata zalipila (snigom) vrata”. Ove godine ta izreka ne vrijedi, jer snijega nema ni Vranu, ni na Ljubuši, osim što je neki dan malo poprašio, pa se brzo istopio.

SVIM KATAMA, KATARINAMA, KATICAMA…ČESTITAMO IMENDAN I NEKA IH ČUVA NJIHOVA NEBESKA ZAŠTITNICA!

POGLEDAJTE FOTO GALERIJU – Kakvo je vrijeme bilo u posljednjih nekoliko godina u TG na Svetu Katu!

************************************************************************************************

AKO NE ZNATE LEGENDU O SV. KATARINI VRIJEDI JE PROČITATI!

Od Svete Kate počinju pripreme za Božić i pjevaju se božićne pjesme. Najpopularnija meteorološka izreka koja spominje ovu sveticu vezuje je uz snijeg jer obično je ovo doba znatnijeg pogoršanja vremena i osjetnog zahlađenja.

Donosila snijeg ili ne, za Svetu Katarinu se vjeruje da  je simbol hrabrosti. Znate li legendu o ovoj najraširenijoj svetici?

Katarina Aleksandrijska je bila učena ljepotica koja se suprotstavila caru Maksiminu II  i njegovoj želji da iskorijeni sve kršćane u Aleksandriji. Car je okupio najučenije filozofe da mladu ljepoticu odvrate od vjere, što oni nisu uspjeli i bili su pogubljeni. Katarina je bačena u tamnicu i mučena glađu koju preživi zahvaljujući pruženoj pomoći od anđela. Za to vrijeme na kršćanstvo je preobratila i carevu suprugu.

Pobješnjeli car naredi da se svi kršćani pobiju osim Katarine od koje zatraži brak i odbacivanje vjere. Odbivši takvu ponudu, Katarina je i sebi potpisala smrtnu presudu. Car je naredio da se za nju izradi nova sprava za mučenje – kotač s bodežima kako bi bila isječena na komade. Međutim, plamen s neba je spalio kotač i Katarini je naposljetku odrubljena glava. Iz krvi koja je potekla iznikle su ruže šireći svoj miris po cijelom svijetu. Tijelo pokojnice anđeli su prenijeli na Sinaj gdje je u 6.stoljeću izgrađen samostan koji postoji i danas.

Manjak provjerenih činjenica o njoj bio je povod da se izbaci iz liturgijskog kalendara 1969 g. u koji ju je opet vratio pokojni Ivan Pavao II 2002.g. Ipak, to nije spriječilo da se Sveta Kata štuje i slavi diljem svijeta kao zaštitnica učitelja, pravnika, teologa, tajnika, knjižničara, arhivista, učenika, kao i još mnogih drugih osoba koje u svojoj struci posežu za knjigama i znanjem koje one sadrže.

Malo koja svetica, kao Sveta Katarina je od vrhunskih umjetnika  primila izvanrednu počast koji je prikazuju kao kraljevnu okrunjenu ružama sa palmom u ruci, knjigom, uz strahovito mučilo kotača s bodežima ili pak s prstenom kao simbolom njezine zaruke s Kristom. (crometeo.hr)

Svetica ove godine nije donijela snijeg u duvanjski kraj, ali neka vam svima donese više hrabrosti kada god bude trebalo!

www.tomislavnews.com