vjera

SVETKOVINA je svetih apostola Petra i Pavla u duvanjskom kraju poznatija kao Petrovdan, posebno se slavi u Mesihovini; Molitva svetim Petru i Pavlu

595Pregleda

Danas, 29. lipnja, svetkovinu je svetih apostolskih prvaka Petra i Pavla. U Duvanjskom dekanatu svečano misno slavlje, koje procesijom počinje u 11 sati, služi se u Područnoj crkvi u Mesihovini-Župa Seonica. Svečanu misu predvodit će i propovijedati fra Mladen Rozić, župnik u Župi Roško Polje.

Sveti Petar jedan je od dvanaest apostola i prvi papa, a Sveti Pavao teolog je i mučenik koji je napisao više poslanica u Novom zavjetu.

Poznata je molitvica u duvanjskom kraju svetom Petru i Pavlu, poseno su je često molili pastiri: Sveti Petre i Pavle, smeti zmije i đavle, ne daj zmiji slisti, ni đavlu obisti…

Ima i jedna prigodna duvanjska ganga o svetom Petru:”Sveti Petre u tebe su ključi, dušu moju Bogu priporuči!”
Nekoliko izreka vezanih za Petrovdan iz Zbirke pučkih izreka Ante Čelana Gaganića)

Petar (29. VI.) peče, Ilija (20. VII.) žeže.
– Nema ljeta bez svetoga Petra.
– Nema proljeća do Jurjeva dana (23. IV.) niti ljeta bez
svetoga Petra.
– O Petrovu ili zori ili gori.
– Jurjevska suša i petrovska kiša – ne ogladni svijeta.
– Bogu daše nebeske visine, svetom Petru velike
vrućine.
– Do Petrova valja kiša – po Petrovu baš ništa.
– Ako kukavica iz Petrova dugo kuka, proriče zlu
godinu.
– Sveti Petre i Pavle, smeti zmije i đavle, da po putu ne
klizu i čeljad ne grizu!
– Jurjevsko (3. IV.) janje – Petrovsko (29. VI.) pile.

Proslava svetkovine svetih Petra i Pavla u Mesihovini, 2022. godine

Molitva svetom Petru i Pavlu
Bože, tvoj je Sin blaženom Petru udijelio ključeve kraljevstva nebeskog, a po svetom Pavlu proširio svoju Radosnu vijest širom svijeta, molim te, zaštiti narod svoj koji se pouzdaje u zagovor tvojih apostola svetog Petra i Pavla. Sačuvaj ga, ojačaj vjerom, utješi nadom, obaspi ljubavlju i obranom vječnom. Po Kristu Gospodinu našemu. Amen.

Svim Petrima, Petrama, Pericama, Petricijama, Pavlima, Pavama, Pavicama…sretan imendan i neka ih svih nevolja čuva njihov nebeski zaštitnik!

www.tomislavnews.com

Ako vas zanima više o životu ove dvojice svetaca prenosimo sa portala: zupa-mertojak.info

Sveti Petar je bio je židov, zvao se Šimun i bavio se ribolovom, a živio je u blizini Kafarnauma. Jednog dana dok je s bratom Andrijom lovio ribu, prišao im je Isus i rekao: „Pođite za mnom, i učinit ću vas ribarima ljudi!“. Isus mu je dao i novo ime – Petar – što znači stijena, kako bi označio njegovu vodeću ulogu u Crkvi.Kad je Isus u Cezareji upitao svoje učenike: „A vi, što vi kažete, tko sam Ja?“, Petar je odgovorio: „Ti si Krist – Pomazanik, Sin Boga živoga!“ Tad mu je Isus odgovorio: „Ti si Petar – Stijena, i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju, i Vrata pakla neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskog, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano i na nebesima, a što god razriješiš na zemlji, bit će razriješeno i na nebesima“.

Evanđelja govore i o poznatom Petrovom nijekanju Isusa, ali i o njegovom iskrenom kajanju. O njegovom kasnijem djelovanju saznajemo iz Djela apostolskih koja kažu da je Petar nakon prvih Duhova, kad je Duh Sveti sišao nad apostole, počeo propovijedati, obraćati tisuće ljudi i pomagati bolesnima. Taj se dan, pedeset dana poslije Uskrsa, i danas slavi kao rođendan Crkve. Zbog propovijedanja ga je Herod dao baciti u tamnicu i htio ga je pogubiti, ali je svetog Petra anđeo proveo kraj četvorice stražara i tako ga spasio. Nakon toga je svetac boravio u Antiohiji, a kasnije u Rimu, gdje je postao prvim biskupom.

Bio je optužen da je bacio uroke na jednu od carevih ljubavnica. Na nagovor svojih kršćanskih pristaša odlučio je pobjeći iz grada, no na putu mu se ukazao Isus. Petar ga je upitao: „Quo vadis, Domine?“ („Kamo ćeš, Gospodine?“) Isus mu je odvratio: „U Rim, da me opet razapnu!“ Petar je to shvatio kao znak Božje volje, vratio se u Rim i bio uhićen, bičevan i bačen u tamnicu. Smatrao je da nije dostojan umrijeti na križu kao Isus Krist, pa je tražio od svojih mučitelja da križ okrenu naopako, a oni su mu želju i ispunili. Umro je mučeničkom smrću oko 64. godine.

Sveti Petar, zajedno sa svetim Pavlom, slavi se 29. lipnja. Obično ga se prikazuje s ključevima kraljevstva nebeskog u rukama. Zaštitnik je Crkve, Rima, papa, pekara, mesara, ribara, urara, graditelja mostova, postolara, zidara, brodograditelja, gladnih i mnogih mjesta u Hrvatskoj (Supetar, Sveti Petar kod Zadra, Sveti Petar u Šumi…) i svijetu.

Sveti Pavao teolog je i mučenik koji je napisao više poslanica u Novom zavjetu.

Rodom je iz Tarza, u današnjoj Turskoj, tada u Rimskom Carstvu, a zvao se Savao. Kao židov, progonio je kršćane te ih mučio i ubijao, a bio je prisutan i kod ubojstva prvog kršćanskog mučenika, svetog Stjepana.

Djela apostolska kažu da kad je jednom Savao krenuo u Damask uhititi neke kršćane, obasjala ga je svjetlost s neba te se srušio na zemlju i čuo glas: „Savle, zašto me progoniš?“ Njegovi suputnici su čui glas, ali ništa nisu vidjeli. Savla su, budući da ništa nije vidio, uveli u grad gdje tri dana nije ni jeo ni pio i ništa nije vidio. Tad je Isus poslao čovjeka imenom Ananija da ode i položi ruke nad Savla da progleda.

Ananija je upozorio Isusa da Savao ima dopuštenje od velikih svećenika „okovati sve koji prizivlju ime Tvoje“, ali mu je Isus rekao: „Pođi jer on mi je oruđe izabrano da ponese ime moje pred narode i kraljeve i sinove Izraelove. Ja ću mu uistinu pokazati koliko mu je za ime moje trpjeti.“

Ananija je pronašao Savla, položio na njega ruke i rekao: „Savle, brate! Gospodin, Isus koji ti se ukaza na putu kojim si išao, posla me da progledaš i napuniš se Duha Svetoga.“ Nakon toga su Savlu s očiju spale ljuske, prekrstio se i okrijepio. Odmah stade po sinagogama propovijedati da je Isus Sin Božji. Kasnije mijenja ime u Pavao što znači „malen“.

Pisao je poslanice, koje su postale dio Novog zavjeta, a jedan od najpoznatijih njegovih tekstova je Hvalospjev ljubavi iz Prve poslanice Korinćanima. Svoj život završava u Rimu, oko 64. godine kad je u progonima kršćana bio osuđen na smrt odrubljivanjem glave, zbog čega se prikazuje s mačem u ruci.

Blagdan mu se slavi, zajedno sa svetim Petrom, 29. lipnja, a blagdan njegova obraćenja slavi se 25. siječnja. Zaštitnik je pisaca, novinara, glasnogovornika, misionara, biskupa, izrađivača šatora, Malte, grada Rima i mnogih gradova širom svijeta.