HB ZupanijaTG Politika

TUŽITELJSTVO HBŽ otvorilo istragu zbog dodjele koncesije u blizini jezera Mandek

394Pregleda

Nekoliko mjeseci nakon što su aktivisti neformalne grupe građana “Zaštitimo izvore Mandeka” najavili podizanje tužbe i pokretanje upravnog spora protiv odgovornih za planiranu eksploataciju podzemnih voda na području Livna, Tužiteljstvo HBŽ je donijelo odluku da se “otvara istraga protiv nekoliko osoba”. Ovo je Inforadaru potvrđeno u ovoj pravosudnoj instituciji.

Ističu da je odluka donesena nakon provjere navoda iz krivične prijave ali i analize materijalne dokumentacije koja se odnosi na upravne postupke, te saslušanja niza svjedoka.

U Tužiteljstvu za Inforadar kažu da je od Federalne uprave za inspekcijske poslove pribavljena dokumentacija koja se odnosi na postupanje uprave za inspekcijske poslove o svim postupcima vođenim po dodjeli koncesije pravnoj osobi “Dže-ko” d.o.o Livno, zatim Ugovora o prijenosu 2018. godine, kao i odluke o davanju suglasnosti na Anex II Ugovora.

“Obavljeno je saslušanje velikog broja svjedoka koji su predloženi u prijavi kao i drugih svjedoka koji su imali saznanja vezana za dodjelu i prijenos koncesije, dok dosjei ministara i službenih osoba koji su sudjelovali u pripremi i donošenju akata nisu dostavljeni od Stručne službe vlade, nakon čega će postupajući tužitelj otvoriti istragu protiv određenih lica”, pojašnjeno je Inforadaru u Tužilaštvu.

Podsjetimo da su aktivisti grupe “Zaštitimo izvore Mandeka” podnijeli tužbu Općinskom sudu u Livnu i pokrenuli upravni spor protiv najodgovornijih zvaničnika Vlade HBŽ, Gradske uprave Livna, članova Komisije za koncesije, te direktora i suvlasnika firme “Lara Natural” d.o.o. Livno zbog planirane eksploatacije podzemnih voda na području Livna.

Iako nisu željeli govoriti protiv kojih osoba slijedi istraga, neslužbeno saznajemo da su u pitanju bivša ministrica gospodarstva Dijana Puzigaća i službenik istog ministarstva Mate Šiško. Navodi Inforadar.

Protiv njih, ali i još nekoliko osoba su, kako je Inforadar pisao prošle godine, aktivisti grupe “Zaštitimo izvore Mandeka” podnijeli krivične prijave zbog zlouporabe položaja. Aktivisti su još u septembru najavili podizanje tužbe Općinskom sudu u Livnu i pokretanje upravnog spora protiv najodgovornijih službenika Vlade HBŽ, Gradske uprave Livna, članova Komisije za koncesije, te direktora i suvlasnika firme “Lara Natural” d.o.o. Livno zbog planirane eksploatacije podzemnih voda.

“Ta odluka Tužiteljstva je za nas velika pobjeda. To je znak da se konačno nešto konkretno uradilo. Čak nam je sadašnji ministar gospodarstva, kada smo bili na sastanku sa njim, rekao da je najbolje da se ta koncesija poništi”, kažu aktivisti iz Livna. Ističu da bi Tužiteljstvo, u skladu sa Zakonom, u roku od šest mjeseci moralo donijeti odluku hoće li protiv odgovornih biti podignuta optužnica ili ne.

Aktivisti su krivičnu prijavu protiv bivših ministara gospodarstva Dijane Puzigaće i Miloša Bauke, te službenika istog ministarstva Mate Šiška, Josipa Sužnja i još nekoliko osoba podnijeli još u svibnju 2023. godine.

Mnoge su nezakonitosti na koje su građani Livna ukazivali Ministarstvu gospodarstva i Vladi HBŽ od 2006. godine od kada je Ministarstvo gospodarstva prethodniku “Dže CO” d.o.o. izdalo dozvolu za geološka istraživanja. Epilog sumnjivih procedura je 48. sjednica Vlade K10 od 28.04.2022. na kojoj Vlada donosi Odluku o davanju suglasnosti na Prijedlog Aneksa II Ugovora o koncesiji sa „Lara Natural“ d.o.o. Livno.

Podsjetimo da je naselju Vidoši u blizini jezera Mandeka planirana eksploatacija podzemnih voda u industrijske svrhe, što bi dovelo do izvjesnog nestanka pitke vode za mještane ove mjesne zajednice, ali i ostalih naselja nizvodno.

Na redovnoj sjednici Gradskog vijeća Livno u veljači prošle godine većina vijećnika su izglasali Zaključak o poništenju suglasnosti Općinskog vijeća iz 2010. godine o davanju suglasnosti za dodjelu koncesije za eksploataciju i istraživanje vode na lokaciji “Poljane” u Livnu, te su tako mještani izborili prvu institucionalnu pobjedu na putu da trajno zaštite svoje izvore pitke vode.

Više puta mještani su potpisivali peticije, te ih upućivali prema institucijama grada Livna, Vlade HBŽ i Federacije Bosne i Hercegovine a sve s ciljem zaštite izvora i vodocrpilišta.

I ovaj put smo tražili očitovanje od čelnika Vlade i ministra gospodarstva ali odgovore nismo dobili, piše Inforadaru

www.tomislavnews.com