U posljednjih mjesec dana na e-mail našega portala stigle su tri primjedbe čitatelja/čitateljica na rad Staračkog doma u Tomislavgradu i molba da posjetimo dom i razgovaramo s ravnateljem ili osobljem kako bi se stanje popravilo.Posjećivali smo Starački dom u Tomislavgradu više puta i uvjerili se kako se i ravnatelj i osoblje maksimalno zalažu na svome poslu, o tome smo pisali i stojimo iza toga, ali neki problemi su izvan njihovih mogućnosti i potrebna je pomoć i osnivača, ali i šire zajednice kako bi stanje bilo bolje.
Dvije pritužbe su uobičajene i ne mislimo da su nešto što treba problematizirati, jer je stanje takvo da su te mjere zbog pandemije koronavirusa nužne : zabranjene posjete, zabranjen izlazak izvan Doma…i hvala Bogu i na vrijeme poduzetim mjerama, da korona nije ušla među ovu najrizičniju populaciju.
Međutim jedna od tih primjedbi odnosi se na to kako nema mira ni tišine u ustanovi u kojoj su mnogi našli svoj mir pod stare dane. Uvijek se čuje galama, vika, klapanje…, piše jedna čitateljica.
Uputili smo primjedbu čitateljice ravnatelju Staračkog doma Anti Sladoji, koji je uvijek spreman odgovoriti na svako pitanje, a za navedenu primjedbu kaže:
-Ima problema u Domu, jer imamo povećan broj korisnika sa psihičkim problemima, s čime sam upoznao i općinske vijećnike na sjednici Općinskog vijeća Tomislavgrada podnoseći godišnje izvješće o radu Staračkog doma u 2019. godini. Problem je to koji je prepoznat i analiziran od strane medicinske i socijalne službe … ali živimo tu gdje jesmo i to je tema za širu raspravu”, kaže ravnatelj Sladoja i pokazuje tablicu broja korisnika sa psihičkim problemima.
“Pogledajte tablicu koja zorno pokazuje povećani broj korisnika sa psihičkim (duševnim) smetnjama. Većinom s radi o muškim i relativno mlađim (za uvjete Doma) osobama. Smještene su u Dom uz preporuke liječnika Odjela mentalnog zdravlja – Doma zdravlja Tomislavgrad, kao u „ovom trenutku“ najbolje rješenje za njih. Slanje u druge udaljenije ustanove bilo bi i povećan trošak i upitno rješenje za korisnike ili članove obitelji. Nama u Domu je to dodatno opterećenje jer programski nemamo stručno osposobljeno osoblje ali iz gore navedenih razloga i koordinaciju s Odjelom za mentalno zdravlje – Doma zdravlja Tomislavgrad i Centra za socijalnu skrb Tomislavgrad, prihvatili smo skrb o takvim osobama. Nije toliki problem u samom zbrinjavanju takvih osoba u Dom koliko njihov boravak u Domu remeti mir i življenje starijih osoba za koje je ova Ustanova u svojoj osnovi namijenjena”, piše ravnatelj u svom izvješću koje je predočio općinskim vijećnicima na razmatranje. i nastavlja:
“Dolje je zanimljiv podatak da imamo 2/3 ženskih osoba u domu… a gornja tabela je u potpunom odstupanju kad govorimo o psihički oboljelim korisnicima Doma”, piše ravnatelj Sladoja.
Dakle, kako napisa ravnatelj i predoči tablice, problem postoji, prepoznat je, traži se rješenje, ali…?
www.tomislavnews.com