Prema nalazima tima CPT-a, najčešći oblici policijskog zlostavljanja pritvorenika bili su šamari, udarci rukama i nogama, kao i tvrdim predmetima poput palice za bejzbol.
Policija u Bosni i Hercegovini, a posebice u Republici Srpskoj učestalo prakticira fizičko zlostavljanje uhićenih, upozorio je Odbor Vijeća Europe za sprječavanje mučenja i nehumanog ili ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja (CPT), koji je u četvrtak objavio izvješće o posjetu svog ad hoc tima BiH.
Cilj tog posjeta, koji je proveden u prosincu 2012. godine, bio je ispitati što su vlasti u BiH poduzele kako bi spriječile policijska zlostavljanja pritvorenika konstatirana tijekom provjere stanja provedene u travnju 2011. godine. Kako je navedeno, ad hoc tim CPT-a ponovo je prikupio značajan broj informacija koje ukazuju da se nastavlja praksa “ozbiljnog fizičkog policijskog zlostavljanja u Republici Srpskoj”.
Prema nalazima tima CPT-a, najčešći oblici policijskog zlostavljanja pritvorenika bili su šamari, udarci rukama i nogama, kao i tvrdim predmetima poput palice za bejzbol. Pritvorenici su se žalili i da su ih policajci vezali lisicama u teško izdržljivim pozama kao i da su ih podvrgavali klasičnim metodama mučenja poput stavljanja plastičnih vrećica na glave osumnjičenih, nanošenju povreda elektro-šokovima i isceniranim pogubljenjima, prenio je Ured Vijeća Europe u Sarajevu.
Takva zlostavljanja uglavnom su provodili policijski inspektori tijekom ispitivanja osumnjičenih, a pritužbe se posebice odnose na glavnu policijsku postaju u Banjoj Luci.
Utvrđeno je kako tamo očevidno nema dovoljno zatvorskih ćelija za smještaj osumnjičenika pa ih u takvim situacijama policajci jednostavno vežu lisicama za radijatore i onda ih satima ostave u takvom položaju.
Ad hoc tim CPT-a preporučio je da se stoga provede neovinska stručna procjena metoda koje policija koristi pri ispitivanjima, a posebice kako to rade banjolučki inspektori.
Od vlasti BiH je istodobno zatraženo da poboljšaju postupak primanja i obuke policijskih službenika i promiču kulturu u kojoj će zlostavljanje biti tretirano kao neprofesionalno djelovanje.
Konstatirano je i kako je manjkav postupak koji se primjenjuje kada se uhićenici požale na zlostavljanje kao i da se mora jamčiti njihovo pravo na pristup odvjetniku i liječniku.
U odnosu na stanje u zatvorima u BiH Odbor Vijeća Europe protiv mučenja posebice je kritizirao praksu po kojoj su neki zatvorenici primorani u ćelijama provoditi i 22 sata dnevno pri čemu ih se tako tretira mjesecima.
Zatraženo je i poboljšanje zdravstvene zaštite u zatvorima u BiH.
(H)