TG Zanimljivosti

VIDEO I FOTO: NEOBIČNA pojava jutros u duvanjskom kraju!

487Pregleda

U Tomislavgradu je prekrasan dan, nebo bez oblačka, plavo kakvo samo duvanjsko može biti, ali: zrakom, drvećem i cvijećem lebdi paučina?!

Zvalo nas je u prijepodnevnim satima nekoliko čitatelja TN i pitali: znamo li od čega potječu i od kuda su ove neobične niti koje se svjetlucaju na suncu, a prekrivaju sve: u zraku su, lebde dugačke i svijetle, i razapete su između drveća, bandera, ograda, lijepe se na odjeću, prekrivaju  i lijepe se za sve?

Snimili smo i onda potražili objašnjenje, za koje je vezan i sam naziv “bablje ljeto” ili kod nas uobičajeno Miholjsko ljeto.

Ima  nekoliko objašnjenja odakle potječe naziv bablje ljeto. Ipak se kao najčešće uzima češki izraz ‘babi leti’ koji u češkom jeziku označava niti paučine koje lebde zrakom u lijepim jesenskim danima. Te paučine nema u proljeće i tijekom ljeta, nego samo u jesen. Čehe je ta paučina podsjećala na sijedu kosu njihovih baka pa su ovaj period nazvali babljim ljetom.

Ponekad se ovaj dio godine naziva i prema blagdanima – po sv. Mihaelu Miholjsko ljeto i po sv. Martinu Martinjsko ljeto. Lingvisti još nisu potpuno suglasni oko podrijetla pojma ‘bablje ljeto’. Neki smatraju da riječ baba predstavlja vješticu. Vještica, kao simbol nečeg lošeg, izopačenog, upućuje da je i vrijeme nesvakidašnje – naopako! Pojam ‘bablje ljeto’ se javlja u većem dijelu Europe i u nekim drugim dijelovima svijeta. Po jednoj od teorija, ime ove pojave izvedeno je od naziva za niti paučine kojom mladi pauci iz porodice Linyphiidae jedre u jesen kroz zrak. U većini slavenskih jezika to su ‘bapske vlasi’.

{gallery}paucina{/gallery}

U narodnom vjerovanju, to je razdoblje kad su se novačile vještice, a ta paučina koja lebdi predstavlja njihovu kosu. Ta paučina smatrala se i predivom vilenjaka, patuljaka, norni ili djevice Marije. Vjerovalo se da će uskoro biti vjenčanje ako se leteća paučina uplela u kosu mlade djevojke.

Prema ‘Velikoj sovjetskoj enciklopediji’ to je razdoblje ‘kad starice na suncu još mogu zagrijati svoje kosti’. U većini slavenskih jezika pojam je najčešće poznat kao ‘bablje ljeto’. U Bugarskoj kažu Cigansko (sirotinjsko) ljeto, a u Sjevernoj Americi se za istu pojavu koristi naziv ‘Indijansko ljeto’.

{youtube}oLMynPGK2qg{/youtube}

U duvanjskom kraju “živo” je ovo vjerovanje o vezi paučine i vjenčanja, ali se kaže:” Kad u kući ima paučine, uskoro će vjenčanje!”, što je alibi mladim djevojkama da ne čiste kuću, a njihovim majkama da će uskoro udati kćerku ili oženiti sina!

Sve te priče dio se narodne predaje, a mi, ipak, vjerujemo da ove paučinaste niti potječu od mladih pauka koji jedre zrakom.

Vjerujemo, također, meteorolozima koji kažu da još dva tri dana možemo uživati u prekrasnom vremenu, a da će od srijede ili krajem idućeg tjedna vrijeme se naglo pogoršati: kiše, grmljavine, niske temperature, a ponegdje i snijeg!

Zato-iskoristite za šetnju u prirodi ovih nekoliko dana!

www.tomislavnews.com/Crometeo.hr/ Video i foto: Davor Đikić